Brouci v domácnosti. Jak na ně vyzrát?

Brouci v domácnosti jsou nepříjemnou záležitostí. Jakmile se objeví, musíte zbystřit a zakročit dříve, než napáchají velké škody nejen na nohách ke stolu. I přesto, že si na ně dáváte pozor, někdy opatření stačit nemusí a škůdci si k vám domů cestu najdou.

Jestliže máte škůdce v domácnosti zaměřte se na to, kde se škůdci ukrývají. Jiní budou v mouce, posteli či koberci. Hodně vám také napoví to, jaké stopy po sobě zanechávají. Některé můžete rozeznat podle trusu, pavučin či děr.

Potemník skladištní

Potemníci jsou malí hnědí broučci měřící asi 2–3 mm. Připomínají zrnka kmínu a při vyrušení někdy hrají, že jsou mrtví. Nejčastěji potemníci škodí v kuchyni, kde znehodnocují jídlo svými výkaly a močí. Domů se dostanou v mouce nebo cukru. Proto všechny potraviny donesené domů kontrolujte a poté uchovávejte v uzavíratelných dózách či obalech. Udržujte doma čistotu.

Červotoč spížní

Drobný hmyz, který se objevuje ve skladištích a potravinářských provozech. Napadá všechny druhy potravin i krmivo pro domácí mazlíčky. Tento létající brouk se vyskytuje především v kuchyni a spíži. Měří 2–4 mm a má žlutohnědé válcovité tělo s jemným ochlupením. Jeho larvy jsou bílé. Červotoče poznáte podle okrouhlých výletových otvorů a dírek v papírových či plastových obalech. Napadané potraviny zlikvidujte a vše vytřete.

Mravenci

Mravenci v domácnosti konzumují zbytky potravin, přenášejí choroboplodné zárodky a mohou štípat. Mravenec obecný má hnědou až šedočernou barvu. Dělnice dorůstají 5 mm, nemají křídla. Vynášejte koše a nenechávejte nikde zbytky potravin a nápojů. Utěsněte škvíry a mezery a podlahy vytřete vodou s octem. Na cestičky můžete nasypat koření nebo prášek do pečiva. Pokud nic z toho nepomáhá, požijte spreje, insekticidy, nástrahy či granule.

Mol šatní

Mol šatní je drobný motýlek s lesklými okrově hnědými či stříbřitými křídly, který má zhruba 4–8 mm. Jeho larvy najdete mezi oblečením a pod kobercem, kde se živí keratinem v přírodních materiálech a stráví i vlnu. Šatník ukliďte a napadený textil vyperte v horké vodě nebo v sáčku dejte do mrazáku. Skříň pravidelně omývejte a větrejte.

Publikováno: 30. 03. 2023 / Aktualizováno: 04. 04. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Zuzana Krajíčková