Na co si dát pozor při výběru matrace

Matraci bychom pro sebe měli kupovat alespoň každých sedm let. Uzrál tento čas i u vás? Dejte si pozor na základní parametry při výběru. Je cena důležitá?

I levná matrace je dobrá

V dnešní době platí, že abyste si koupili kvalitní matraci, nemusí vás to zruinovat. Levné matrace se dají sehnat jen za několik stovek, ale nabízejí komfort pro každodenní spaní. Pohlídejte si doporučenou nosnost, ohlídejte tvrdost, a můžete vesele kupovat.

Nejnižší cenu obvykle mají pěnové matrace, o něco větší pak matrace pružinové. Za vyšší cenu získáváte vyšší standard. Zdravotní nebo latexové matrace jsou dobrý způsob, jak si zajistit vysoký komfort a dobrou regeneraci těla během spánku.

Nepřekračujte nosnost

Co byste určitě neměli podcenit je nosnost matrace. Ta by se měla pohybovat vždy o něco výše, než je vaše aktuální hmotnost. Pěnové matrace nabízejí dobrý komfort lidem s váhou do 110 kilogramů. Pružinové, tedy taštičkové matrace, dnes nabídnou i nosnost převyšující 160 kilogramů. Pokud sháníte prostředek ke spaní pro uživatele vyšší hmotnosti, hledejte v atypických sekcích, nebo si nechejte vyrobit matraci na míru – mnoho výrobců je přímo z Česka.

Zvolte správně tuhost matrace

Tuhost matrace je další kritérium hrající klíčovou roli při shánění vhodné podložky na spaní. Tuhost by rozhodně neměla být vyšší než 3, tedy střední, pokud dáváte přednost měkčím podložkám. Naopak jestliže cítíte největší pohodlí během spánku na tvrdší matraci, volte tvrdost číslo 4 nebo 5. Některé matrace jsou dokonce oboustranné, abyste si mohli vybrat to pravé pro vás během užívání matrace. Někdy se dokonce naše preference mění s věkem nebo zdravotním stavem.

Všímejte si také povrchové úpravy a speciálních vlastností. Některé matrace mají snímatelný a pratelný potah, jiné zase nabízejí aromaterapii nebo antialergenní úpravu.

Publikováno: 31. 03. 2022