Národní technické muzeum v novém kabátu

Asi každý kluk k měl rád malé modely aut, motorek, lodí, letadel a vláčků. Kdo-by si nehrál s angličáky či nevystříhával papírové modely z časopisu ABC. Někomu ta vášeň zůstala až do dospělosti, někomu vyprchala už v období puberty. Ať tak či onak, každý si občas zajde do velkého muzea, které mu nabídne modely daleko větší než jsou pouze autíčka, lodě a letadýlka. Takovým dobrým tipem je nově otevřené Národní technické muzeum v Praze.

Rozsáhlá a nákladná rekonstrukce Národního technického muzea probíhala od roku 2003. Celá budova už nutně potřebovala opravit. Muzejní objekt na Letné je z let 1938-1942. Na stavbě budovy se tehdy velmi šetřilo, neboť budova byla dostavována v režimu válečného hospodářství. Mnohé materiály použité na stavbu byly notně poznamenány válečnou dobou. Ovšem ani současná rekonstrukce není zdaleka u konce, opravy budou nadále pokračovat a potrvají do roku 2012.

Přesto se muzeum otevřelo. Slavnostní otevření Národního technického muzea proběhlo 15.února při vernisáži pro pozvané osobnosti. Hosty této vernisáže byl i prezident České republiky Václav Klaus. Muzeum pro veřejnost bylo pak otevřeno o den později, 16.února.

Co řádovému návštěvníkovi nabízí Národní technické muzeum? Jsou tady nové exponáty, které v minulosti nebyly k vidění. Mezi novými exponáty jsou to například dvě české Nobelovy ceny. Ta první Nobelova cena je za chemii profesora Jaroslava Heyrovského z roku 1959, druhá pak za literatura spisovatele Jaroslava Seiferta z roku 1984. Nové jsou rovněž některé interaktivní expozici a výstavy. Nejcennějším exponátem je pak daguerrotypie z roku 1840, což je snímek pořízený nejstarší fotografickou metodou. Dalším zajímavým exponátem je rektorský řetěz Českého vysokého učení technického. Nové technické muzeum určitě navštivte, stojí to za to.

Publikováno: 25. 10. 2011

Kategorie: Cestování a zábava