Cestování a zábava

Národní technické muzeum v novém kabátu

Asi každý kluk měl rád malé modely aut, motorek, lodí, letadel a vláčků. Kdo-by si nehrál s angličáky či nevystříhával papírové modely z časopisu ABC. Někomu ta vášeň zůstala až do dospělosti, někomu vyprchala už v období puberty. Ať tak či onak, každý si občas zajde do velkého muzea, které mu nabídne modely daleko větší než jsou pouze autíčka, lodě a letadýlka. Takovým dobrým tipem je nově otevřené Národní technické muzeum v Praze.

Rozsáhlá a nákladná rekonstrukce Národního technického muzea probíhala od roku 2003. Celá budova už nutně potřebovala opravit. Muzejní objekt na Letné je z let 1938-1942. Na stavbě budovy se tehdy velmi šetřilo, neboť budova byla dostavována v režimu válečného hospodářství. Mnohé materiály použité na stavbu byly notně poznamenány válečnou dobou. Ovšem ani současná rekonstrukce není zdaleka u konce, opravy budou nadále pokračovat a potrvají do roku 2012.

Přesto se muzeum otevřelo. Slavnostní otevření Národního technického muzea proběhlo 15.února při vernisáži pro pozvané osobnosti. Hosty této vernisáže byl i prezident České republiky Václav Klaus. Muzeum pro veřejnost bylo pak otevřeno o den později, 16.února.

Co řádovému návštěvníkovi nabízí Národní technické muzeum? Jsou tady nové exponáty, které v minulosti nebyly k vidění. Mezi novými exponáty jsou to například dvě české Nobelovy ceny. Ta první Nobelova cena je za chemii profesora Jaroslava Heyrovského z roku 1959, druhá pak za literatura spisovatele Jaroslava Seiferta z roku 1984. Nové jsou rovněž některé interaktivní expozici a výstavy. Nejcennějším exponátem je pak daguerrotypie z roku 1840, což je snímek pořízený nejstarší fotografickou metodou. Dalším zajímavým exponátem je rektorský řetěz Českého vysokého učení technického. Nové technické muzeum určitě navštivte, stojí to za to.

About the author

Redakce

Leave a Comment