Pozor na špatné tlumiče. Když vypoví službu, je zapotřebí je vyměnit

Auto lze brát za pomyslný stroj. Každým používáním se víc a víc opotřebovává a z jízdy se stává stále nebezpečnější záležitost. Tedy zejména v okamžiku, kdy jedna ze součástek vypoví svou službu. Touto součástkou mohou být například tlumiče, které se velkou měrou podílí na bezpečném fungování automobilu. V okamžiku, kdy se kola začnou odlepovat od silnice a volant začne nepříjemně vibrovat, je načase je vyměnit dřív, než dojde k nejčernějším scénářům, ke kterým bohužel na silnici dochází až příliš často.

Jak poznat špatné tlumiče?

Pokud byste si sedli do vozidla s dobrými tlumiči a s těmi špatnými, rozdíl byste poznali už po pár minutách jízdy. Prvním pomyslným alarmem by pro vás byla houpavá jízda, které se však možná jakožto řidič velice snadno přizpůsobíte. Další signál by vyslal přejezd děr na silnici, který by také zavinil pocit, že se nacházíte spíše ve skákacím hradu než v autě. A v neposlední řadě by vás informoval volant.

Jakožto řidič musíte být ustavičně ve střehu. Špatné tlumiče totiž znamenají i delší brzdnou dráhu nebo vysoké nebezpečí při prudkém projetí zatáčkou. Je důležité zavčasu rozeznat špatné tlumiče a ve chvíli, kdy vypoví svou službu, je okamžitě vyměnit.

Na jízdu se špatnými tlumiči se velmi snadno zvyká

Bohužel mnozí servisní technici potvrzují to, že na jízdu se špatnými tlumiči se velmi snadno zvyká. Lidé si na ni zvyknou natolik, že jim přijde normální a kontrolu tlumičů zase odloží na neurčito. Často přijdou až pět minut po dvanácté a je nutná oprava tlumiče.

I když platí, že tlumiče mohou bez problémů ujet i dvě stě kilometrů, může se stát, že ujedou sotva polovinu. Je důležité podstupovat pravidelné kontroly v autoservisu, abyste předcházeli již zmiňovaným černým scénářům, ke kterým dochází na českých silničních komunikacích až příliš často.

Publikováno: 28. 04. 2021