Proč na pracovištích dochází k porušování zásad BOZP?

Každý zaměstnavatel musí dodržovat jistá pravidla vztahující se k bezpečnosti práce. A nejen zaměstnavatel, ale také zaměstnanci jsou povinni se daných pravidel držet. V případě, že dojde k jejich porušení, zvyšuje se riziko vzniku pracovních úrazů a dalších podobných scénářů, jež mohou v lepších případech skončit pouze poškozením majetku společnosti, v horších pak smrtí někoho na pracovišti. Nabízí se však otázka, proč vůbec k porušování zásad BOZP dochází?

Splnění práce jako motiv k porušování pravidel

Zásady BOZP a PO jsou na pracovištích uplatňována z nějakého důvodu. Nejsou zde vedena takzvaně „pro srandu králíkům”, ale mají jasný cíl – ochránit pracovníky před možnými úrazy, před jejich zdravotními újmami, smrtí, před poškozením majetku společnosti nebo pracovníků. Jak ale bylo zmíněno, v mnoha podnicích se tato pravidla porušují. Důvod bývá prostý – zaměstnanci chtějí tak moc splnit svou pracovní povinnost, že velmi často porušují pravidla, aby danou pracovní povinnost mohli splnit. Jenže jestli se jedná o holý fakt nebo spíše o výmluvu ze strany zaměstnanců, to je už na úsudku každého z nás.

Špatné plánování nebo pouhopouhá příležitost

Z posledních průzkumů vyplývá, že lidé porušují své závazky týkající se BOZP a PO také proto, že si všechno jenom špatně naplánovali a velmi často proto musí zacházet do extrémů, aby všechno postíhali tak, jak chtějí. Plánování velmi často zahrnuje i špatné postupy, v rámci kterých se bezpečnost na pracovišti skutečně porušuje. V takových případech je nutné své plány zkontrolovat po stránce toho, jestli jsou nebo nejsou proveditelné. Jindy k porušení pravidel BOZP má člověk pouze příležitost. A když se mu taková příležitost naskytne, zkrátka se ji rozhodne naplno využít, i když je to v rozporu s pracovní smlouvou.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Peníze a byznys