Trvalky, které vám zkrášlí podzim

Každé roční období má své kouzlo. Podzim v zahradě ale nemusí znamenat jen napadané listí, odkvetlé rostliny a zahradní nářadí připravené v pozoru. Díky některým trvalkám bude totiž vaše zahrada hrát všemi barvami až do prvních mrazíků.

Barevný podzim

Pěstování a ochrana pestrobarevných rostlin nemusí být vůbec složitá. Například kosmatec patří k nenáročným rostlinám, které výborně snášejí sucho, spalující sluneční paprsky i přehřívání substrátu, ale i mrazy a chlad. Pokud mu dopřejete vhodnou drenáž, která zabrání přemokření kořenů, jasně žluté květy budou zahradu zdobit až do prvních mrazíků. Bohyška odrůdy Elisabeth je středně velká trvalka, jejíž listy mají zajímavě zvlněný okraj. Nejčastěji se vysazuje jako obruba teras či chodníčků nebo jako podrost pod vyšší stromy a keře. Není problém ani k jejímu pěstování využít květináče, truhlíky či jiné nádoby. Co potěší jsou její jemné fialové kvítky, které si užijete až do začátku listopadu.

I rozchodník je dobrou volbou

Rozchodníkovec nachový, někdy označovaný jen jako rozchodník, potěší nejen nás, ale i motýly, kterým poskytne životadárný nektar i v době, kdy je potravy nedostatek. Je odolný vůči suchu i škůdcům, daří se mu v kamenitých a mírně kyselých půdách a přes léto zvládne i plné slunce. K životu se probouzí až na sklonku jara, zato ale vydrží kvést až do listopadu. Listopadka je krásná rostlina, která skutečně dostává svému jménu. Vykvétá až v době, kdy teploty stabilně klesají, a těší naše oko ještě během prvních mrazíků. Pokud jí poskytnete stanoviště na slunci či v polostínu, kvalitní půdu a častou zálivku, odvděčí se vám dokonce i léčivými účinky. Zaplévák podzimní pro svou jasně oranžovou barvu přecházející do ohnivě červené nesmí chybět v žádné podzimní zahradě. Může vyrůst až do metrové výšky, pokud ho ale šikovně zakomponujete do ostatních květin, bude se držet níž. Má rád slunce a propustnou půdu a kvete ještě v říjnu.

Publikováno: 28. 10. 2022