Ložnice podle vašich představ, přestaňte v tom plavat!

Zařízení nábytku a dalších detailů do jakékoli místnosti bývá obvykle velkým oříškem. Jaký materiál vybrat? Co všechno skutečně potřebujete? Jak vybrat kombinace barev? S jakým rozpočtem předem počítat?

Materiál nábytku

Pokud zanecháváte nějakou část nábytku, je dobré zbytek dokoupit nejlépe od stejné značky či ze stejné sady, anebo dokoupit nábytek podobného materiálu. Zachováte tak jednotný styl a vaše ložnice bude vypadat upraveně a elegantně. Pokud měníte celý design, můžete vyzkoušet starou klasiku – dřevo, tedy masiv, který skutečně vydrží. Pozor si dávejte na škrábance a odřeniny – dřevo je měkké. Jednoduché dvoulůžko seženete zhruba za tři tisíce. Masiv dále kombinujte s tmavě hnědým prostěradlem či stejně barevnými závěsy. Pokud máte raději modernu, nebojte se kovu či čalounění. Obojí nabízí skvělý novodobý design. Čalouněné postele jsou poměrně levné a jejich nevýhodou bývá zejména nutnost starat se o čalounění. Vypadají však luxusně a jsou velmi oblíbené.

Kostru postele tedy v průměru seženeme za šest tisíc.

Úložné prostory

V ložnici se určitě neobejdete bez nočního stolku, komody na doplňky či věci, které nemáte kam zařadit a tak dále. Na oblečení uvítáte určitě také nějaký úložný prostor. Záleží jen na vás, jestli vám stačí pouhá tyč na pár věcí, nebo potřebujete velkou šatnu.  Cena komody opět záleží na velikosti a materiálu. Osobně doporučuji nějakou vyšší, abyste na ni mohli umístit třeba zrcadlo či jiné dekorace tak ve výšce prsou. Úložný prostor se vždy hodí. Takovou komodu seženete od dvou až tří tisíc korun. Co se týče skříně, můžete za ní zaplatit od dvou tisíc až do (pro někoho astronomických) dvaceti tisíc  korun. Záleží jen na vás, zda vám stačí dvě ramínka a jedna přihrádka, či zabrousíte do moderního sestavování skříní a vyberete si přídatné šuplíky, závěsné kapsy, pořadače, šperkovnice, fochy či zrcadla. Každý takový doplněk vás může vyjít kolem tří set korun.

Noční stolek – 1 000 Kč

Komoda – 2 000 – 3 000 Kč

Skříň- 2 000 – 20 000 Kč

Doplňky

Hlavní nábytek už máte, ale kdo spočítá ten zbytek? Přes koberec po svíčky na nočním stolku?

Důležité je předem si rozmyslet, co si od kterého prostoru slibujete. Zakreslete si svůj plán do počítače či ručně a kromě nábytku zakreslujte místa určená pro doplňky a nejlépe si udělejte jejich lehký nástin, abyste věděli,  kterými komponenty chcete svoji ložnici obohatit. Podívejte se na internet a budete překvapeni, kolik doplňků se vyrábí. Ke komodě si můžete například postavit „stříbrnou“ laň, nad postel připevnit poličku a na ni postavit rodinné fotografie s dřevěnými písmeny jako dekoraci či knihami. Na vyšší lampu u postele si můžete připevnit jemná světýlka, která si zapnete v posledních chvílích před usnutím pro jemné osvětlení. Pokud nemáte rádi kýčovité věci a raději se držíte při zemi můžete zkombinovat rostliny s úložným prostorem na knihy. Pokud se rozhodnete koupit koberec, jeho ceny záleží hlavně na kvalitě, materiálu a velikosti. Nejlepším umístěním je takzvaně „půl na půl“. Kus koberce máte pod postelí a většina Vám vyčuhuje. Koberec dodá místnosti teplo a příjemný pocit útulného domova a navíc je skvělým doplňkem.

Koberec: 4 000 – 5 000 Kč

Okrasné polštáře (1 kus): 500 Kč

Zrcadlo: 2 000 – 3 000 Kč

Kožešiny: 3 000 Kč (záleží na velikosti, kvalitě a druhu!)

Samolepky na zeď: 200-600 Kč (skvělý doplněk do moderního bytu)

Stojan na květiny: 1 000 Kč

Hodiny: 500 Kč

Dále můžete použít zajímavé rámečky, květináče a každou obyčejnou věc sladit do příznivého designu, aby vaše ložnice byla příjemným a tím správným místem pro váš život.

Barvy

Není příliš dobré patlat hodně barev dohromady. Stěny můžete nechat na bílo a doporučuji je před přistěhování nábytku znovu vymalovat, aby byla bílá barva čistá, a Vy jste se za rok vyhnuli potřebnému malovaní a znovu přemisťovali nábytek. Na vašem místě bych se nebála ani tapet či obrazů. Pokud vás nebaví nudné portréty Londýna, který Vám nic neříká, zvolte si své fotky a nebojte se experimentů. Nestřílejte od boku a poraďte se s odborníkem. Dokonce i v nejbližším copy centru Vám třeba vyjdou vstříc a najdete společné řešení.

Zvolte si jednu či dvě hlavní barvy, které k sobě budou ladit a budou protkané celou vaší ložnicí a pak ještě jednu barvu, která Vám ty dvě hlavní bude rozbíjet a zabrání stejnotvarosti.

Sníte o nové ložnici, jakou jste viděli v časopise? Řešením není si přestavět ložnici, ale udělat jí věčnou a jen vaší. Vybírejte nadčasově a jen to, co se Vám líbí. Nenechte své kamarádky, aby Vám vybírali rám postele nebo velikost šatníku. Máte hodně oblečení a bot? Přestaňte je schovávat pod postel a udělejte jim místo. Dodejte ložnici rozměr, tvary, barvy a přirozenou lehkost.

Publikováno: 14. 09. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023