Modrá je dobrá, v interiéru obzvlášť

Dnešní doba barvám moc nepřeje, k vidění je jen nadčasová kombinace béžové, krémové, bílé a šedé. Moderní snad, nudné určitě. Útulný domov si zaslouží mnohem zářivější odstíny. Modrou nevyjímaje.

Po troškách

Práce s barvami je ošemetná a je třeba postupovat pomalu, a hlavně s rozmyslem, co k sobě ladí, co se bije, čeho je moc. Ideální je začít doplňky nebo solitérním prvkem, na který se upoutá veškerá pozornost. To, co zvolíte, je výhradně na vaše vkusu a odvaze. Pořídíte si sedací vak nebo rovnou rozkládací pohovku, která bude středobodem obývacího pokoje? S neutrálním pozadím a zbytkem interiéru se takové barevné výstřelky skvěle doplňují. Netroufáte-li si na pohovku, zkuste rozkládací křeslo v minimalistickém stylu nebo objemnou vázu a nápadné rámy na obrazy.

Všeho moc škodí

Nejde ani tak o množství barvy ani o kombinace z modré palety odstínů, ale o přílišnou a úpornou snahu mít vše do puntíku vyladěné. V ten moment se totiž vytratí spontánnost, originalita a žádaná nedbalost, která v interiéru budí dojem zabydleného a útulného domova. Rozkládací pohovka, do modra laděné obrazy, madla na kuchyňské lince, pléd z merina, závěsy, dekorační polštářky a koberec s dlouhým chlupem v královské modři. Na první pohled může vše působit harmonicky, ale při bližším prozkoumání je to jako parodie na dokonalost. Nenucenost je mnohem lepší.

Nečekané kombinace

Mýlí se ten, kdo si myslí, že modrá se těžce páruje. Co zkusit krémovou, hnědou, sytě oranžovou nebo cyklaménovou? Nebojte se experimentovat. Osvěžení interiéru neudělá jen dobrý dojem, ale z dlouhodobého hlediska pozitivně zapůsobí i na lidskou psychiku.

Není třeba se obávat, že je modrá barva ponurá. Naopak. Uklidňuje, symbolizuje duševno, ovlivňuje podvědomí, snižuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh.

Publikováno: 31. 03. 2022