Nejlepší vánoční cukroví! Zdravá verze nebo to poctivé?

Advent nám už odstartoval a Štědrý den je za dveřmi. To znamená jediné - Vánoce jsou tady! Hromady cukroví, vánočky nebo štoly a tučná sváteční jídla celý týden v kuse. Není divu, proč posilovny den po novém roce praskají ve švech. Zkusme to proto tenhle rok trochu jinak!

Nebojte se zkusit nové suroviny

Vanilkové rohlíčky, perníčky, vosí hnízda… Všichni to přece známe a nemůžeme odolat. Říkáme si, že nám přece jeden kousek nemůže uškodit, pak se ale z jednoho kousíčku stanou dva a nakonec celý talíř a my se bojíme prvního ledna stoupnout na váhu. Asi každý by přál svému tělu trochu ulehčit, ale nevzdat se tradice. Zdravé totiž neznamená méně chutné. Cukroví totiž nemusí být pouze z másla, cukru a mouky, proto pro vás máme pár tipů:

  • Bílou mouku nahraďte kokosovou, špaldovou, celozrnnou nebo mandlovou.

  • Klasický bílý cukr můžete nahradit medem, erythritolem, datlovým nebo rýžovým sirupem.

  • Dejte přednost vysokoprocentní čokoládě.

  • Máslové krémy nahraďte krémy na bázi ořechů a kokosového oleje.

  • Využívejte domácí bio marmelády nebo marmelády s vysokým obsahem ovoce.

Pokud nevíte, jaký zdravý kousek upéct, nebojte se zeptat na internetu, najdete tam řadu receptů, ať už na klasických receptových stránkách nebo sociálních sítích. Zdravé recepty mají jednu velkou výhodu, jsou většinou jednoduché a nezaberou příliš času. Zkuste proto přidat mezi svůj repertoár nějakou zdravější alternativu a uvidíte, že svou návštěvu mile překvapíte. Pokud se nechcete ošidit o klasické poctivé cukroví, tak to nedělejte. Hlídejte si nižší množství a dopřejte si klasiku.

Najděte rovnováhu

Vánoční svátky pro většinu z nás znamenají nicnedělání, konzumaci hromady jídla a nějaký ten alkohol. Nový rok je tak ve znamení výčitek a plánování, jak se dostat zpátky do režimu. Proto doporučujeme pečovat o sebe i během svátků. Využijte volný čas na procházky a jiné pohybové aktivity. Omezte nezdravá a tučná jídla na nezbytné minimum a přidejte do jídelníčku víc zeleniny, ovoce, kvalitních a výživově bohatých pokrmů.

Ulevit si můžete také od tabákových výrobků. Pokud to ale bez nikotinu nedokážete, zkuste méně škodlivou alternativu v podobě elektronické cigarety nebo zařízení na zahřívání tabáku, jako je například PULZE. Nebuďte na sebe příliš přísní, najděte rovnováhu a hlavně si svátky užijte tak, abyste se cítili dobře!

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 28. 12. 2022