Opruzeniny jsou nepříjemné a bolestivé. Jak je léčit?

Svědí, pálí, bolí – to jsou opruzeniny. K těmto potížím se může přidružit zarudnutí pokožky, popraskání či dokonce mokvání. Říkáte si, že není možné, aby tento problém potkal zrovna vás, když se jedná o kožní potíže spojené s dětmi? Omyl! Stejně tak mohou potíže potkat i dospělé. Stačí na sobě mít oblečení z umělých vláken, zpotit se a opruzenina je na světě. Prozradíme vám, jak taková léčba opruzenin nejlépe probíhá.

Jak opruzeninu poznat, a kde nejčastěji vzniká

Jak jsme již v úvodu zmínili, zarudlá kůže, svědění a ostatní, nasvědčují tomu, že se jedná o opruzeninu. Nejčastěji se však mohou objevit pod prsy, u konečníku, v podpaží, kolem genitálií, ale také na břiše, a to většinou u silnějších jedinců. Potíže vznikají z důvodu tření kůže o kůži, nedostatku vzduchu a vlhka. Taková kůže je následně náchylná pro vznik opruzenin.

Jak preventivně bojovat proti opruzeninám

Prevence opruzenin je jistě jednodušší, než řešit vzniklé potíže. Doporučujeme, abyste nosili oblečení, které je vyrobeno z přírodních materiálů – len, bavlna. Tento druh oblečení odvádí pot a kůže se tolik nepotí. Další prevencí je správná hygiena. Vysprchovat se jednou za týden či dvakrát, a to kór v letním období, je opravdu málo. Také se snažte používat šetrná mýdla. Nejlépe však kostková bez parabenů a jiných chemických látek. V případě, že máte sedavé zaměstnání, snažte se například každou hodinu vstát a projít se – klidně pouze pro pití či na toaletu. Pokud se vám opruzeniny dělají pod prsy, doporučujeme choulostivá místa zasypat dětským zásypem.

Co zabírá na opruzeniny

Jak jsme již zmínili – prevence opruzenin je velmi důležitá. Ovšem, jak léčit opruzeniny, které již na těle máme? Pokud rána mokvá, je dobré koupit protimykotickou mast, která zabrání množení bakterií. Jestliže tomu tak není, postačí zinková mast nebo krém Dermaguard. Jedná se o bariérový krém, který chrání kůži před vznikem dalších opruzenin.

Publikováno: 30. 05. 2022