Islandská kuchyně: co ochutnat kromě ryb a skyr
Island je země ohně a ledu, ale také jedinečných chutí a surovin, které vznikly z potřeby přežít v nehostinných podmínkách. Zatímco turisté často znají islandskou kuchyni hlavně díky rybám a oblíbenému jogurtu skyr, místní gastronomie je mnohem pestřejší. Od tradičního jehněčího masa až po odvážné delikatesy, které prověří vaše chuťové buňky – Island nabízí gurmánský zážitek, na který nezapomenete.
Jehněčí maso – islandská klasika
Jedním z pilířů islandské kuchyně je jehněčí maso. Ovce se na Islandu pasou volně v horských oblastech, kde se živí divokými bylinami a trávou, což dává masu jedinečnou chuť. Islandské jehněčí je šťavnaté, měkké a výrazně aromatické.
Místní oblíbenou klasikou je hangikjöt – uzené jehněčí maso, které se tradičně podává na Vánoce. Může být uzené nad březovým dřevem nebo dokonce nad sušeným ovčím trusem, což dodává masu nezaměnitelný charakter.
Oblíbené je také kjötsúpa, vydatná jehněčí polévka s kořenovou zeleninou, kterou si často dáte v horské chatě po túře.
Tip: Ochutnejte jehněčí v jednoduché domácí úpravě v tradiční restauraci, nebo se vydejte na farmu, kde vám připraví maso přímo z vlastního chovu.
Plněný žitný chléb z horké země
Rúgbrauð je tmavý, sladký žitný chléb, který má na Islandu dlouhou tradici. Dříve se pekl v hrncích zakopaných do horké země poblíž geotermálních pramenů, kde se pomalu propekl díky přírodnímu teplu. Dnes si ho můžete koupit i v obchodech, ale některé pekárny v geotermálních oblastech, jako je Hveragerði, tuto tradici stále udržují.
Chléb se často podává s máslem, rybami nebo sýrem, ale jednou z nejoblíbenějších kombinací je rúgbrauð s uzeným jehněčím nebo s máslem a skyr.
Tip: V některých restauracích vám chléb připraví přímo na místě v termální zemině – sledujte, jak se pokrm pomalu „peče“ v přírodním horkém písku.
Fermentované delikatesy pro odvážné
Islandská kuchyně má i své temnější stránky – tedy alespoň pro zahraniční návštěvníky. Jednou z nich je hákarl, fermentované maso z grónského žraloka. Maso se zakopává do země, kde několik týdnů kvasí, a poté se suší na vzduchu. Výsledkem je pokrm s velmi silným aroma a specifickou chutí, kterou někteří přirovnávají k čpavku.
Další výzvou je svið – vařená ovčí hlava rozkrojená napůl, servírovaná s bramborem a řepou. Tento pokrm byl dříve běžnou součástí každodenní stravy, dnes se s ním setkáte spíš při tradičních slavnostech nebo ve specializovaných restauracích.
Tip: Pokud se na ochutnávku hákarlu necítíte, můžete začít s malým kouskem a zapít ho tradičním islandským „brennivínem“, pálenkou z kmínu, přezdívanou černá smrt.
Sladké překvapení – islandské dezerty
I když Island není známý jako sladká velmoc, má co nabídnout i mlsným jazýčkům. Jedním z nejoblíbenějších dezertů je kleina – smažený skořicový koblížek, který připomíná mix koblihy a sušenky. Dává se k čaji nebo kávě téměř při každé návštěvě.
Další specialitou je pönnukökur, tenké palačinky, které se podávají s džemem a šlehačkou. V islandských domácnostech jsou velmi oblíbené a často se pečou na speciálních litinových pánvích, které se dědí z generace na generaci.
Tip: Navštivte menší kavárny na venkově – právě tam najdete domácí dezerty a tradiční recepty, které se jinde už zapomínají.
Moderní islandská kuchyně
V posledních letech zažívá islandská gastronomie obrovský rozmach. Mladí kuchaři kombinují tradiční suroviny s moderními technikami a vytvářejí pokrmy, které sbírají ocenění po celé Evropě.
Například humr (langustýn) z jihovýchodního pobřeží je dnes často podáván s bylinkovým máslem nebo ve formě rizota. Arktický pstruh se připravuje v různých variantách – grilovaný, marinovaný i uzený.
Islandské restaurace se dnes nebojí experimentovat – používají divoké bylinky, mořské řasy nebo suroviny ze skleníků vyhřívaných geotermální energií.
Tip: Vyzkoušejte degustační menu v některé z moderních restaurací v Reykjavíku – třeba v Dill, které jako první islandský podnik získalo michelinskou hvězdu.
Chuť Islandu, která překvapí
Islandská kuchyně je stejně dramatická a nezaměnitelná jako její krajina. Nečekejte přehnanou pestrost nebo exotiku – místo toho se připravte na poctivou chuť místních surovin, které zrcadlí tvrdé podmínky, tradici a v posledních letech i kreativitu mladých šéfkuchařů. Ať už ochutnáte vydatnou polévku, uzené maso nebo netradiční fermentovanou specialitu, Island vás přesvědčí, že jeho kuchyně má rozhodně co nabídnout.
Publikováno: 29. 03. 2025
Kategorie: Cestování a zábava