Čistota půl zdraví? Hlavní je najít správnou rovnováhu!

Jaké hygienické standardy jste nastavili pro svou domácnost? Vycházíte každý týden z obchodu s taškou plnou bělidel a dezinfekce nebo vám na většinu problémů v domácnosti postačí mýdlo a obyčejný čistící prostředek? Reklama nás učí, že vše kolem nás počínaje stěnami, nábytkem až po toaletu, je plné bakterií a mikrobů, které uprchly naší kontrole a proti naší vůli se usadily v domácnosti. A právě z tohoto důvodu je třeba, abyste je vyhubili a důkladně zničili, a to nejlepšími, nejsilnějšími a nejúčinnějšími prostředky, jaké jsou momentálně na trhu.

Číhají skutečně všude

Také máte pocit, že vaše záchodová mísa musí být tak hygienicky čistá, že byste v ní v případě potřeby mohli podávat polévku? Nebo si myslíte, že vaše dítě zemře, pokud se bude hrát jen na obyčejně umyté podlaze? Šílenost kolem dokonalé čistoty a pocitu bezpečí nabrala na obrátkách. Na trh přicházejí neustále vylepšené a stále účinnější ekologické prostředky, které doporučují "odborníci", aby vám pomohli zvládnout ten chlívek, který nazýváte svou domácností.

Kdo přehání?

Přirozeně, podobně jako při jiných věcech, i zde se jedná o značné přehánění, avšak pomalu a jistě se takový způsob úklidu vkrádá do našich myslí a zapouští kořeny. Na jedné straně si kupujeme drahé výrobky, které mají naši imunitu posilovat vůči nepřátelskému prostředí, na druhé se snažíme žít v co největší sterilitě, abychom se tímto nepřítelem zdraví vyhnuli, a náš imunitní systém mohl odpočívat. A právě zde je chyba. Dnes už lékaři nepropagují zdaleka život v sterilitě, nedejbože zasvěcený neustálému drhnutí a čištění, zjistili totiž, že náš organismus musí už od dětství přicházet do kontaktu s různými viry či bakteriemi, aby si na ně věděl zvyknout a vypěstovat účinnou ochranu. A jen tak mimochodem, cesta k pevnému zdraví vede zejména přes zdravý jídelníček plný ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a dalších darů přírody. O posilování imunity se více dočtete v tomto článku.

Kde tedy hledat tu správnou cestu

Jako téměř ve všem platí, že zlatá střední cesta je ta nejrozumnější, a shodují se na tom i odborníci. Začněte prevencí, do které patří především pravidelné mytí rukou, dodržujte základní hygienická pravidla a nechte své děti občas se i pořádně zašpinit, určitě to přežijí. Život v sterilitě je totiž stejně nebezpečný, jako život ve špíně.

Věnujte čas správnému mytí rukou

Správné mytí rukou nás učili ještě ve školce, ale přesto se mnozí z nás tímto postupem neřídí. Před jejich očistou si nejprve sundejte všechny šperky, od hodinek až po prstýnky, které jsou oblíbeným úkrytem bakterií. Ruce se nejprve navlhčí a pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proudu vody. Nezapomeňte na prostory mezi prsty a kolem nehtů, na bříška prstů, dlaně a hřbet rukou. Na závěr je opláchněte pod tekoucí vodou a pořádně osušte, zejména v práci a na veřejných toaletách nejlépe papírovými ubrousky.

Nesušte si ruce pod vysoušečem

Vysušení rukou je v procesu jejich mytí velmi důležité, protože bakterie holdují vlhkému prostředí. Na veřejných toaletách se nejčastěji setkáte se dvěma variantami - papírovými osuškami a elektrickými sušiči. V tom druhém případě vás možná nemile překvapí nedávný výzkum londýnské University of Westminster, podle kterého se jejich používáním zvyšuje množství mikroorganismů na rukou uživatele v průměru až o 254%. Lékaři z Univerzity v Ottawě zase tvrdí, že foukání teplého vzduchu dehydruje pokožku rukou, následkem čehož vznikají na kůži mikroskopické trhliny. Něco podobného se s papírovými ubrousky nestane, protože vysají vodu pouze z povrchu rukou. Pokud můžete, dejte jednoznačně přednost jednorázovým utěrkám.

Nejčastější onemocnění špinavých rukou

Průjmová onemocnění způsobuje bakterie Escherichia coli. V případě jejího nákazy byste měli držet lehkou dietu a hlavně pít hodně tekutin. Přenáší se zejména konzumací nebo zpracováváním kontaminovaných potravin a kontaktem s infikovanými zvířaty. Přenos z osoby na osobu je možný hlavně v rodinách a uzavřených kolektivech. Za bolesti žaludku a zvracení je zodpovědná Helicobacter pylori. Kromě zmíněných příznaků se může projevit i pálením, nepravidelnou stolicí a nevolností. Přenáší se přes nemocné zvíře a špinavýma rukama, ale i přes nakaženého člověka. Zde je nezbytná léčba antibiotiky. Do těla se dostává přes infikovanou přijatou stravu, ale i slinami - například při líbání. Za žloutenku typu A se "poděkujte" bakterií Hepatovirus. Právě toto onemocnění si lidé nejčastěji pletou s klasickou chřipkou. Pacient si stěžuje na nevolnost, horečku a celkovou únavu. Po dvou až třech dnech dochází k zežloutnutí očního bělma, moč je tmavý a stolice bývá světla a průjmovitá. Při žloutence je důležité, aby byl postižen izolován a nešířil onemocnění dále. Hepatovirus na vás číhá na povrchu čerstvého ovoce a zeleniny či kostce ledu. Při bacilární dyzentérii jde o velmi nakažlivé střevní onemocnění, které postihuje pouze lidi a projevuje se průjmem, často s příměsí hlenu a krve. Doprovázet ho může zvýšená teplota i bolest břicha a léčí se nasazením antibiotik. Nakazit se lze od nemocného jedince, například na toaletě, ale i přes stravu. Někdy ho přenášejí i mouchy.

Publikováno: 04. 09. 2020

Kategorie: Zdraví