Jak poznat, že je někdo ve vašem okolí závislý na alkoholu?

Dopřejete si občas s přáteli něčeho ostřejšího, poklábosíte s rodinou nad sklenkou dobrého vína, ale jinak o alkohol ani nezavadíte, a proto vám přijde zvláštní, že někdo ve vašem okolí nedá bez kapky alkoholu denně ani ránu? Jak poznat, kdy je konzumace alkoholu v mezích a kdy se už jedná o závislost? A jak můžete jedinci, o němž se domníváte, že je na alkoholu závislý, pomoci?

Možné příznaky alkoholismu

Závislost na alkoholu se vypěstovává postupně – a pro svou oběť si jde pomalými plíživými krůčky. Pokud ale budete mít oči na stopkách, můžete některé znaky odhalit včas a pomoci vašemu kamarádovi nebo někomu z rodiny včas. Všimli jste si toho, že se alkohol stává součástí dotyčného každodenní rutiny a konzumuje ho jak při šťastných událostech, tak s jeho pomocí zahání i chmury? Kdykoli spolu někam vyrážíte a podnik vybírá „podezřelý“, volí jej podle toho, zda v daném podniku servírují alkohol?

Podezřelé chování

Všimli jste si toho, že tolerance dotyčného se začala postupně zvyšovat? A co se ostatních koníčků týče, šly všechny stranou? Mezi znaky alkoholismu patří apatie a ztráta dřívějších zájmů, společně se stále se zvyšující tolerancí alkoholu a chápáním alkoholu jako řešení všech situací.

Jak probíhá léčba alkoholismu?

Jestliže jste některé z výše zmíněných znaků pozorovali na člověku, o němž se domníváte, že by mohl být potenciálním alkoholikem, pomozte mu vyhledat odbornou pomoc. Řešením by mohla být podpůrná psychoterapie, která pomáhá lidem, co se dostali do složitých životních situací. Alkohol je občas dobrým sluhou, neboť se s jeho pomocí dokáže člověk lépe uvolnit a upustit páru, ale jak se říká – je špatným pánem a není radno si s ním zahrávat. Nejenom, že si na něm může jedinec vypěstovat závislost, alkohol může mít i velmi negativní dopad na jeho zdraví.

Publikováno: 30. 05. 2021